Що таке денситометрія кісткової тканини і навіщо проходити це дослідження?

Оскільки будь-які явні ознаки або симптоми остеопорозу можуть бути відсутніми, ви можете навіть не підозрювати про те, що ваші кістки втрачають масу. Найкращим способом підтвердити або виключити остеопороз, є метод під назвою ДРА - двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія (денситометрія кісткової тканини).

Денситометрія (ДРА) - це швидке безболісне обстеження для вимірювання втрати щільності кісткової тканини.

Нижній відділ хребта, тазостегновий суглоб і область передпліччя - це ділянки, де найчастіше проводиться денситометрія.

Апарат ДРА просвічує кістки тонкими невидимими рентгенівськими променями з низькою дозою радіації за допомогою двох енергетичних потоків, щоб виміряти мінеральну щільність кісткової тканини. Променеве навантаження при одному дослідженні на кістковому рентгенівському денситометрі відповідає променевому навантаженні, отриманої від сонця в яскравий сонячний день, і становить менше однієї десятої дози стандартної рентгенографії грудної клітини.

Апарат ДРА

Наскільки надійне і точне дане дослідження?

Метод денситометрии (ДРА) є в даний час єдиним визнаним ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) методом вимірювання для діагностики остеопорозу і дозволяє діагностувати навіть мінімальну втрату кісткової маси (2-5%).

Як підготуватися до денситометрии?

Харчуйтеся, як зазвичай, але припиніть приймати добавки кальцію, щонайменше, за добу до обстеження.

Одягніть вільну зручний одяг без металевих замків, поясів і гудзиків.

Якщо ви недавно пройшли обстеження із застосуванням барію або комп'ютерну томографію (КТ) із застосуванням контрастної речовини або радіоізотопне сканування, повідомте про це; можливо, вам доведеться почекати кілька днів, перед проходженням дослідження ДРА.

Якщо є найменша ймовірність того, що ви вагітні, повідомте про це.

Як проводиться обстеження?

Денситометрія займає від 1 до 10 хвилин, в залежності і досліджуваних частин тіла. Вам треба буде лягти на оббитий м'яким матеріалом стіл, під яким розташований джерело випромінювання. Над столом знаходиться датчик.

Зазвичай лікарі досліджують втрату щільності кісткової тканини хребта і тазостегнового суглоба, де відбувається більшість пов'язаних з остеопорозом переломів. При дослідженні хребта ваші ноги покладуть на м'яке піднесення, щоб таз і нижній відділ хребта плоско лежали на столі.

При дослідженні тазостегнового суглоба помічник лікаря помістить вашу ступню в утримувач, який повертає стегно всередину. В обох випадках датчик буде повільно рухатися над ділянкою тіла, проектуючи зображення на екран комп'ютера.

Проведення денситометрії

Що ви будете відчувати під час проведення денситометрії?

Кісткова денситометрія (ДРА) - це нескладне неинвазивное обстеження.

Під час обстеження ви повинні постаратися зберігати нерухомість, щоб зображення вийшло чітким.

Обстеження є безболісним, а доза радіації дуже низькою.

Що таке Т-критерій і яким чином ставиться діагноз «остеопороз»?

Одним з основних результатів денситометрії кісткової тканини є так званий «Т-критерій»

Цей показник виходить в результаті порівняння щільності вашої кісткової тканини з щільністю кісткової тканини у здорової дорослої людини молодого віку такого ж статі.

Т критерій вище -1 вважається нормальним.

Показник від -1 до -2.5 вказує на ocтеопенію, першу стадію втрати кісткової маси.

Т-критерій нижче -2.5 визначається як остеопороз.

Також розраховується Z- критерій.

Це число відображає кількість кісткової маси у вас в порівнянні з іншими людьми вашого віку, статі та розмірів. Якщо воно є надзвичайно високим або низьким, це може вказувати на необхідність проведення подальших аналізів.

Результат проведення денситометрії