Хворіють кістки - страждають люди

"Посковзнувся, впав, отямився - гіпс ..." - взимку, коли навколо ожеледь, ця фраза особливо актуальна. Чому у деяких людей переломи трапляються частіше, наслідки їх - важче, і як вберегти себе від подібної ситуації, розповідає лікар медичного центру Флоріс - Вітковська Олена Миколаївна.

Кісткова тканина представляється нам нерухомою, незмінною структурою. Насправді вона динамічна, жива, постійно змінюється. Кісткова тканина постійно оновлюється: частина її руйнується і утворюється - цей процес називається «кісткове ремоделювання». Поки підтримується баланс між руйнуванням і відновленням, кістки залишаються міцними. У пацієнтів з діагнозом «остеопороз» руйнування кістки відбувається швидше, ніж процес освіти, кістки стають «пористими», втрачають міцність.

Остеопороз - це грізне захворювання скелета, яке призводить до переломів кісток і зустрічається частіше, ніж захворювання серцево-судинної системи, інсульт і онкопатологія молочної залози разом узяті. Переломи шийки стегна нерідко призводять до повної інвалідизації хворих, 24% жінок і 33% чоловіків помирають протягом першого року після перелому шийки стегна.

Хоча остеопороз нерідко спостерігається у чоловіків, найчастіше їм страждають жінки, особливо після менопаузи, оскільки жіночі статеві гормони естрогени сприяють збереженню здоров'я кісткової тканини. Найбільш інтенсивно кісткова маса втрачається в перші роки після припинення менструацій. Особливо негативно на якість кістки впливає настання менопаузи у віці до 45 років або видалення яєчників у віці до 50 років.

Також, факторами ризику по розвитку остеопорозу є:

  • генетична схильність (перелом шийки стегна у близьких родичів);
  • низька маса тіла (менш 57 кг);
  • куріння, зловживання алкоголем;

недостатнє споживання кальцію, вітаміну D з їжею;

  • низька фізична активність, тривалий постільний режим;
  • захворювання, що сприяють розвитку остеопорозу: хвороби щитовидної залози, цукровий діабет, хронічні обструктивні захворювання легень, хвороби органів травлення, нирок, крові, ревматичні захворювання;
  • прийом глюкокортикоїдних (преднізолон, дексаметазон та ін.), психотропних, препаратів, тиреоїдних гормонів в сверхфізіологіческіх дозах більше 3 місяців.

За оцінками вчених після 50 років остеопороз розвивається у кожної 3-й жінки, кожного 5-го чоловіка. Помітити його на ранній стадії досить складно, хоча існує декілька ознак, наприклад, зміни в поставі, болі в кістках при зміні погоди, крихкі нігті і волосся, руйнування зубів. Варто задуматися, якщо з'являються болі в поперековому і грудному відділах хребта при тривалому статичному навантаженні, наприклад, при сидячій роботі; нічні судоми в ногах; явища пародонтозу; якщо, сівши навпочіпки, важко розігнутися, а кожен крок на підборах віддає в спину. На жаль, але остеопороз діагностують уже при його наслідки - переломах, частіше хребців, шийки стегна, кісток рук. Переломи периферичних кісток настільки очевидні, що розпізнавання їх не представляє труднощі ні у пацієнта, ні у лікаря. З переломом хребців складніше.

Найхарактерніші ознаки переломів хребців - біль і деформація хребта. Напади гострого болю виникають внаслідок різких поворотів тіла, стрибків, кашлю, чхання, підняття тяжкості. Тупий біль турбує періодично, найменш виражена вранці, затихає після відпочинку в положенні лежачи, посилюється протягом дня. Болі тривають кілька тижнів, а через місяць пацієнт може повернутися до своєї звичайної активності, не підозрюючи про справжню причину даного стану. Деформацію хребців можна запідозрити по зниженню зростання і зміни постави.

Остеопороз часто маскується під остеохондроз хребта і артрози суглобів. Пацієнти самі ставлять собі діагнози, неправильно лікуються, а захворювання прогресує, і переломи виникають при мінімальній травмі, наприклад, при падінні з висоти власного зросту або при піднятті ваги. Тому при наявності болю в попереку і міжлопаткової області, зменшенні росту на 2 см за 1-3 роки або на 4 см в порівнянні з ростом в 25 років, зміні постави, потрібно проконсультуватися у лікаря, обстежитися на наявність остеопорозу.

На щастя діагноз «остеопороз» можна поставити до виникнення його ускладнень - переломів. Це особливо важливо, оскільки лікування, розпочате вчасно, може зупинити прогресування хвороби. За рекомендацією експертів Всесвітньої Організації Охорони здоров'я двохенергетична рентгенівська абсорбціометрія (рентгенівська денситометрія) вважається золотим стандартом діагностики остеопорозу. За допомогою рентгенівської денситометрії вимірюють мінеральну щільність кісткової тканини в області стегна, поперекового відділу хребта, передпліччя. Отримані результати порівнюють з аналогічними показниками, властивими здоровій людині в молодому віці і з нормальними показниками для Вашого віку. На підставі цього лікар зможе сказати, чи нормальне у Вас стан кісткової тканини, чи є остеопороз або «остеопенія» - зниження кісткової маси, яке в подальшому може перейти в остеопороз. Дослідження безболісне, швидке (наприклад, повна діагностика хребта займає всього 2-3 хвилини), і практично не має протипоказань, так як використовує для вимірювання щільності кісток настільки малу дозу рентгенівського випромінювання, що її можна не брати до уваги.

Коли діагноз остеопорозу вже не викликає сумніву, намагаються уточнити причину його розвитку. Від цього залежить ефективність лікування. У крові біохімічними методами визначають кальцій-фосфорний метаболізм і кальцій-регулюючі гормони. Крім того, існують методики визначення різних показників кісткоутворення і костеразрушенія.

Лікування остеопорозу - дуже складна проблема. Оскільки він найчастіше виявляється вже в стадії переломів, то лікуванням займаються травматологи-ортопеди. Вони прекрасно знають, наскільки гірше і довше зростаються кістки після переломів при остеопорозі. На ранніх стадіях лікування проводять імунологи, ревматологи, неврологи, ендокринологи та гінекологи-ендокринологи - це залежить від причини розвитку остеопорозу. Необхідно домогтися стабілізації показників кісткового метаболізму, сповільнити втрату кісткової маси, запобігти появі переломів, зменшити больовий синдром, розширити рухову активність.

У медичному центрі Флоріс знаходиться єдиний в Сумській області рентгенівський денситометр Hologic Discovery. Записатися на обстеження можна за тел. 099 195 86 40, 096 649 01 48. Запис на консультацію до фахівця з остеопорозу проводиться по тел. (0542) 77 57 57, 066 532 78 09, 097 947 57 57.