Чому болить п'ята?

Лікар ЮЛІЯ РЕДЬКО

ОДНОГО РАЗУ вранці несподівана гострий біль у п'яті змушує уважно оглянути стопу - судячи з відчуттів, у неї вп'явся цвях або голка. Але через якийсь час біль слабшає, залишаючи по собі лише неприємне нагадування, - а до кінця дня знову посилюється.

Завтрашній день починається з того ж. З часом гострий біль в області п'яти вже не проходить протягом дня всетаки змушує звернутися до лікаря. Рентгенівський знімок показує утворилося в області підошовної поверхні бугра п'яткової кістки або біля місця прикріплення ахіллового сухожилля кісткове розростання у вигляді шпильки або дзьоба. Це п'яткова шпора: захворювання дуже поширене, особливо серед людей похилого віку, і досить хворобливе. А тому його краще не запускати - і відразу звертатися до лікаря.

Про причини появи п'яткової шпори і найефективніших методах її лікування розповідає фахівець медичного центру «Флоріс» ЮЛІЯ РЕДЬКО:

- Сама шпора - це відкладення солей кальцію. Причинами їх утворення можуть бути поздовжнє плоскостопість, гостра і хронічна травма, ревматизм, інфекція, судинні і нейродистрофічні розлади. 

Схильність до розвитку п'яткових шпор мають люди з надмірною вагою, захворюваннями хребта та великих суглобів нижніх кінцівок, плоскостопістю, а також спортсмени при тривалих місцевих перевантаженнях даної області. Але найчастіше її розвиток викликає підошовний фасцій - поразка зв'язки стопи - підошовної фасції. Вона як тятива лука з'єднує п'яткову кістку з підставами пальців стопи і бере участь у формуванні склепіння стопи. В її обов'язки входить і перерозподіл навантажень при ходьбі. Неадекватне поєднання навантажень на стопу та гомілку, виснажливі тренування, травми зводу стопи, а також невідповідна взуття, незграбні рухи, які можуть зашкодити подошвенную фасцію, і цілий ряд інших причин можуть викликати запальний процес. Запалення викликає реактивний остеобластіческой процес - звапніння фрагмента підошовної фасції, в результаті якого і розвивається п'яткова шпора. У цьому випадку гострий біль може викликати саме запалення, навіть якщо на рентгенівському знімку не виявляється шпора. І навпаки іноді шпори значного розміру не заподіюють ніяких незручностей і виявляються випадково. Таким чином, клінічні симптоми при шпорі п'яти обумовлені, насамперед, не наявністю самої шпори, а змінами в м'яких тканинах: запаленням глибоких слизових сумок (подпяточний бурсит, ахилобурсит), явищами періоститу і найчастіше підошовним фасцитом.

Тому перш ніж поставити діагноз, потрібно обов'язково провести ряд обстежень.

Ознаки підошовного фасциту добре виявляються при ультразвуковому дослідженні м'яких тканин стопи. На відміну від рентгенографії, на якій видно вже утворилася шпора, метод УЗД дозволяє виявити зміни на більш ранній стадії. Ми можемо бачити остеофіти невеликих розмірів, рідина в преахіллярной сумці, набряк м'яких тканин навколо остеофита.

Рання діагностика дозволяє своєчасно призначити лікування, ефективність якого також можна контролювати за допомогою УЗД. Звичайно ж, використовуваний для обстеження апарат повинен бути сучасним, високоточним і якісним. Таким, як ультразвукові сканери експертного класу, використовувані в медичному центрі «Флоріс». Від результатів обстеження буде залежати і призначене пацієнту лікування.

Не варто забувати, що в запущених випадках для відновлення функції стопи може знадобитися хірургічне втручання. Тому дуже багато залежить від своєчасного візиту до лікаря - і правильного вибору методу лікування.

У медичному центрі «Флоріс» вже більше чотирьох років для лікування суглобів без операції використовується відкриття швейцарських учених - метод ударно-хвильової терапії (УВТ). Він дозволяє лікарю цілеспрямовано впливати на вогнище захворювання, не травмуючи при цьому шкіру і м'які тканини.

Полегшення настає вже після перших сеансів, терапевтичний ефект зберігається надовго. Ударнохвильова терапія ефективна при різних видах епіконділіта, бурситах, застарілих травмах, артрозах і артритах, підошовний фасциит і п'яткової шпори. При цьому пацієнт продовжує вести звичний ритм життя, відвідуючи сеанси ударно-хвильової терапії з інтервалом 5-7 днів.

УВТ покращує обмін речовин всередині клітини і кровопостачання суглобів, руйнує кальцієві відкладення, знімає запалення, відновлює уражену тканину. Також пацієнти відразу відзначають аналгетичний ефект від процедури.

Тому не варто чекати, поки біль стане нестерпним, - від неї можна позбутися швидко і надійно, усунувши при цьому причину розростання шпор.